Certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego OZE-E/06/000044/16

NATURA nas sprawdziła

Oto odpowiedź na częste pytania, czy nasze instalacje wytrzymają huraganowy wiatr. Po nawałnicy w promieniu kilkunastu kilometrów od jednej z naszych  instalacji  lasy wyglądały tak:

a nasza instalacja tak:

Czekamy na odpowiednio widowiskowe gradobicie :-)


Roczna produkcja energii z przykładowego zestawu 5 kWp:- kliknij na obrazku by powiększyć -

- kliknij na obrazku by powiększyć -


Co warto wiedzieć:


- Energia z paneli fotowoltaicznych zużywana na miejscu nie jest rejestrowana przez rozliczeniowy licznik energii instalowany przez ZE (bo do niego nie dociera), więc nie generuje żadnych kosztów.


Najczęściej zadawane pytaniaCzy warto instalować u siebie elektrownię fotowoltaiczną?


Tak. Po pierwsze stajesz się w dużym stopniu niezależny od pomysłów naszego rządu, który postanowił oprzeć naszą energetykę na elektrowniach węglowych. Energia będzie drożała, trzeba będzie płacić za 13-te i 14-te pensje górników. Nasza energetyka się sypie, istniejące elektrownie to albo późny Gomułka, albo wczesny Gierek. Import energii będzie bardzo drogi, choćby tylko z uwagi na straty na przesyle. Już dziś w upalne dni mamy najdroższą energię w Europie, bo musimy ją importować. Elektrownie węglowe muszą ograniczać produkcję z uwagi na problemy z chłodzeniem a fotowoltaika jest w powijakach. Po drugie, do 2020 roku mamy pozyskiwać min. 20% energii ze źródeł odnawialnych albo będziemy płacić Brukseli gigantyczne kary. Pomysł rządu, by wymóg ten załatwić przez współspalanie słomy, drewna etc. z węglem, wydaje się mieć niewielkie szanse powodzenia.


Jaką moc warto zainstalować?


Trzeba pamiętać, że podawana moc zestawów fotowoltaicznych to moc szczytowa, osiągana w warunkach idealnych (duże nasłonecznienie, niska temperatura, właściwy kąt padania promieni słonecznych).  W naszym klimacie przez większość roku nie osiągniemy  mocy szczytowej, zimą może to być nawet kilkanaście procent maksymalnej wartości. Dlatego nie ma większego sensu istalowanie paneli o mocy jednego czy dwóch kilowatów (chyba, że do domku letniskowego). Dla domu jednorodzinnego minimalna sensowna moc - w naszej ocenie - to ok. 5 kWp. Tylko tyle paneli polikrystalicznychmieści się zresztą na większości dachów.


Czy to opłacalne przedsięwzięcie?

Tak - ale w dłuższej perspektywie. Bez dotacji etc. (przy dzisiejszych cenach) elektrownia zacznie zarabiać za jakieś 15 lat. Jeśli dostaniesz dotację z programu "PROSUMENT" - jakieś 10 lat (pamiętaj, że od otrzymanej dotacji zapłacisz podatek dochodowy!). Ceny "zielonej" (i nie tylko) energii będą jednak rosły, więc okres ten będzie się skracał. Wreszcie będziesz się cieszył z podwyżek cen energii, zamiast nimi irytować. W naszym kraju - bezcenne.Pamiętaj, że (póki co) zarabiasz na tym, czego nie zapłacisz Zakładowi Energetycznemu. Chwilowo energii z domowej sprzedać się nie da, ale obserwując szybkozmienność przepisów w naszym kraju, jutro rano może być dokładnie odwrotnie.

Dlaczego mam kupić elektrownię akurat u Was?

Bo nie jesteśmy handlarzami, którzy dzisiaj handlują panelami a jutro np. butami. Jesteśmy Fundacją Energii Alternatywnej wpisaną dnia 19.06 2012 do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem: 0000423851 - zajmujemy się wyłącznie odnawialnymi źródłami energii. Wiemy co oferujemy - testujemy urządzenia u siebie, szukamy najlepszych rozwiązań.Stosujemy komponenty TYLKO sprawdzone w praktyce. Nasza elektrownia ma wbudowane WiFi, co umożliwia monitoring z każdego miejsca na świecie.
"Prosument" - co to znaczy?

Nie należy mylić programu "Prosument" (dotacje i kredyty dla osób fizycznych - praktycznie od roku nie działa) z określeniem każdego, kto jest jednocześnie producentem i konsumentem energii. Można być Prosumentem (z chwilą założenia licznika dwu - kierunkowego), z żadnych dotacji nie korzystając. Warto pamiętać, że założenie takiego licznika jest bezpłatne i nie wymaga uzyskania zgody (a jedynie zgłoszenia).


Co z dotacjami z programu "Prosument"?


Można zapomnieć. Obecnie w ramach tego programu można otrzymać jedynie kredyt "preferencyjny" w 100% do zwrotu.  W skrócie - nic dobrego.

Prosument i działalność gospodarcza

Firma (mająca osobowość prawną) "Prosumentem" być nie może. Po raz n-ty zmieniono przepisy. Sytuacja jest dość.... dziwna, bowiem firma która zainstaluje u siebie instalację fotowoltaiczną nie może oddawać do sieci nadwyżek energii (np. produkowanej w niedzielę). Zanim ktoś w Warszawie pójdzie po rozum do głowy, firmy montują u siebie instalacje o takiej mocy, by nie przekroczyć własnego zużycia. A co z "niedzielnymi" nadwyżkami? Nic, w bogatym kraju nie trzeba się takimi drobiazgami zajmować. Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą Prosumentem może być ale nie może wykorzystywać produkowanej przez siebie energii na cele działalności gospodarczej. Inna rzecz, że to do czego właściciel instalacji wykorzystuje własny prąd jest kompletnie niesprawdzalne. Idąc za literą prawa, włączenie czajnika elektrycznego przez Prosumenta by zrobić sobie kawę jest raz legalne (dla przyjemności), a raz nielegalne - bo kawę wypije rozmawiając z klientem. Ważne jest jedynie, by umowa z Zakładem Energetycznym była na "Jan Kowalski", a nie np. na "Usługi Ogólnobudowlane - Jan Kowalski". W razie czego, można po prostu przepisać umowę z ZE.Trzeba nadto pamiętać, że przepisy o OZE są u nas szybkozmienne i za rok może okazać się, że legalne jest działanie dokładnie odwrotnie.Jeśli Prosument nie wykorzysta 80% energii oddanej do sieci, za oddaną do niej nadwyżkę nikt mu nie zapłaci.

Co z dopłatami za "zieloną energię" dla Prosumentów?

Jako Prosument nic nie dostaniesz.

Ile energii wyprodukują panele?


To zależy głównie od pory roku i pogody. Upraszczając: z 1 kWp można otrzymać dziennie latem ok. 5 kW, zimą ok. 1,5 kW. Jak łatwo policzyć, z naszej instalacji 5 kWp otrzymamy dziennie odpowiednio od 25 kW latem do 7,5 kW zimą. Są to oczywiście wartości średnie - w słoneczny zimowy dzień może być energii więcej niż w letni - zachmurzony. W jeszcze większym uproszczeniu: zainstalowane panele o mocy 1 kWp = ok. 1MWh (czyli 1000 kWh) rocznie. (W praktyce kilka procent mniej - nie ma urządzeń działających ze 100% sprawnością, dochodzą straty na przesyle).


Jak sprawdzić, jaką moc mogę u siebie zamontować?


Jeśli chcesz wykorzystywać prąd tylko na własne potrzeby (off-grid) - nie ma ograniczeń. Jeśli chcesz zostać Prosumentem czyli prąd również sprzedawać (on-grid), to podstawowym kryterium jest moc przyłączeniowa, czyli obciążalność przyłącza jakie masz u siebie w domu. Można to sprawdzić w umowie z ZE lub - w pewnym uproszczeniu - sprawdzając jakie masz bezpieczniki. Jeśli np. 25 A na fazę, oznacza to, że możesz podłączyć panele 6 kWp na każdą fazę. Przy przyłączu 3 fazowym może to być 1 8 kWp - wówczas trzeba zastosować trzy inwertery 1 fazowe lub jeden 3 fazowy. Jeśli zamontujesz panele o większej mocy niż moc przyłączeniowa, musisz uzyskać zgodę Zakładu Energetycznego (mogą Ci odmówić).


Czy mój dach to wytrzyma?


Obciążenie dachu kompletną instalacją to maksimum 16 kg/m2. Typowe dachy o konstrukcji drewnianej (krokwie+łaty) projektowane są na obciążenie 150 kg/m2, a w rejonach górskich nawet 200 kg/m2. Nie powinno być problemu.


Jakie panele wybrać?


Panele amorficzne lepiej wykorzystują rozproszone światło (pracują lepiej przy pochmurnym niebie) z pośród wszystkich dostępnych na rynku. Niestety - wymagają 2 do 3 razy większej powierzchni niż pozostałe, co w wielu wypadkach wyklucza ich stosowanie z uwagi na brak miejsca. Np. na naszą elektrownię 5,0 kWp potrzeba (przy zastosowaniu paneli amorficznych) co najmniej 80m2. "Złoty środek" to najczęściej panele polikrystaliczne.


Jak odczytać licznik dwukierunkowy?

 

Gdy chcemy odczytać wartość energii oddanej do sieci (nie mylić ze wskazaniami inwertera, który pokazuje ilość wyprodukowaną – przecież część energii zużywamy na włane potrzeby....) niespodzianka. Na obudowie brak stosownych kodów – możemy zidentyfikować jedynie nasze zużycie. Tymczasem licznik wyświetla o wiele więcej danych.

Dla leniwych podajemy kluczowy kod: 2.8.0 – pod nim znajdują się wskazania całkowitej, oddanej do sieci energii. Dla ambitnych: dostawcy energii umożliwiają podgląd licznika on-line, trzeba się zarejestrować podając np. numer faktury (klienta). Gorzej, gdy jest nowa instalacja i mamy licznik, ale umowy jeszcze nie (przypadek z życia wzięty). Wówczas pozostaje zaglądanie do skrzynki.

Pełny wykaz kodów: tutaj

Inwerter 1 fazowy czy 3 fazowy?


W niewielkich instalacjach domowych on-grid do 5 kWp nie ma większego sensu montowanie inwerterów 3 fazowych, Nikt nie dostaje rachunku z rozbiciem zużycia energii na poszczególne fazy. Niektóre firmy powołują się na niemiecką regulację ENS (Einrichtung zur Netzüberwachung mit zugeordneten Schaltorganen), ale tam wymaga się symetrycznego zasilania powyżej 4,64 kVA. W Polsce Zakłady Energetyczne zalecają "w miarę możliwości" równe obciążenie faz.Inwerter 3 fazowy jest potrzebny przy większych mocach i sieciach off-grid (autonomicznych albo wyspowych).


Czy przy rozbudowie instalacji (dodaniu paneli) trzeba będzie wymienić inwerter?

Nie trzeba. Inwertery można łączyć równolegle - jak się komu podoba. Można dołączyć kolejny inwerter do już działającego na tej samej fazie albo podłączyć go do innej fazy.

 Kody OBIS

KOD        OPIS

0.0.0    Numer identyfikacyjny licznika
0.0.3    Nazwa licznika
0.1.0    Licznik okresów rozliczeniowych
0.1.2    Data i czas okresu rozliczeniowego
0.2.0    Wersja firmware
0.2.2    Nazwa aktywnej taryfy
0.2.8    Suma kontrolna oprogramowania
0.3.0    Stała impuls. dla energii czynnej
0.3.1    Stała impulsowania dla energii biernej
0.4.2    Mnożna prądowa
0.4.3    Mnożna napięciowa
0.6.0    Napięcie nominalne
0.6.1    Prąd bazowy
0.6.2    Częstotliwość nominalna
0.6.3    Prąd maksymalny
0.8.0    Krok uśredniania 1
0.8.1    Krok uśredniania 2
0.8.4    Krok rejestracji profilu 1
0.8.5    Krok rejestracji profilu 2
0.9.0    Czas od zamknięcia okresu rozlicz.
0.9.1    Aktualny czas
0.9.2    Aktualna data
0.9.5    Dzień tygodnia (001-poniedziałek)
1.5.0    Moc P+ uśredniona
1.6.0   Moc P+ maksymalna, bezstrefowa
1.6.200   1. godzinna moc P+ max
1.6.201    2. godzinna moc P+ max
1.6.202    3. godzinna moc P+ max
1.6.203    4. godzinna moc P+ max
1.6.204    5. godzinna moc P+ max
1.6.205    6. godzinna moc P+ max
1.6.206    7. godzinna moc P+ max
1.6.207    8. godzinna moc P+ max
1.6.208    9. godzinna moc P+ max
1.6.209   10. godzinna moc P+ max
1.6.1    Moc P+ maksymalna, 1-strefa
1.6.2    Moc P+ maksymalna, 2-strefa
1.6.3    Moc P+ maksymalna, 3-strefa
1.6.4    Moc P+ maksymalna, 4-strefa
1.7.0    Moc P+, wartość chwilowa
1.8.0    Energia czynna pobrana A+, suma
1.8.1    Energia czynna pobrana A+, 1-strefa
1.8.2    Energia czynna pobrana A+, 2-strefa
1.8.3    Energia czynna pobrana A+, 3-strefa
1.8.4    Energia czynna pobrana A+, 4-strefa
1.15.0 Moc P+ uśredniona z krokiem 2
1.16.0 Moc P+ max, bezstrefowa z krokiem 2
1.35.0 Moc P+ umowna maksymalna
1.36.0 Ilość przekroczeń mocy P+ max
1.37.0 Łączny czas przekr. mocy P+ max
1.166.0    Suma nadwyżek mocy godzinowej
2.5.0        Moc P– uśredniona
2.6.0        Moc P– maksymalna, bezstrefowa
2.6.1        Moc P– maksymalna, 1-strefa
2.6.2        Moc P– maksymalna, 2-strefa
2.6.3        Moc P– maksymalna, 3-strefa
2.6.4        Moc P– maksymalna, 4-strefa
2.7.0        Moc P–, wartość chwilowa
2.8.0        Energia czynna oddana A–, suma
2.8.1        Energia czynna oddana A–, 1-strefa
2.8.2        Energia czynna oddana A–, 2-strefa
2.8.3        Energia czynna oddana A–, 3-strefa
2.8.4        Energia czynna oddana A–, 4-strefa
2.15.0      Moc P– uśredniona z krokiem uśr. 2
2.16.0      Moc P– maksymalna, bezstrefowa z krokiem uśr. 2
2.35.0    Moc P– umowna maksymalna
2.36.0    Ilość przekroczeń P– umownej max
2.37.0    Łączny czas przekroczeń P–  max
3.5.0    Moc Q+ uśredniona
3.6.0    Moc Q+ maksymalna, bezstrefowa
3.6.1    Moc Q+ maksymalna, 1-strefa
3.6.2    Moc Q+ maksymalna, 2-strefa
3.6.3    Moc Q+ maksymalna, 3-strefa
3.6.4    Moc Q+ maksymalna, 4-strefa
3.7.0    Moc Q+, wartość chwilowa
3.8.0    Energia bierna R+, suma
3.8.1    Energia bierna R+, 1-strefa
3.8.2    Energia bierna R+, 2-strefa
3.8.3    Energia bierna R+, 3-strefa
3.8.4    Energia bierna R+, 4-strefa
3.15.0    Moc Q+ uśredniona z krokiem uśr.2
3.16.0    Moc Q+ max, bezstref. z krokiem 2
3.35.0    Moc Q+ umowna maksymalna
3.36.0    Ilość przekroczeń mocy Q+  max
3.37.0    Czas przekroczeń mocy Q+ max
4.5.0    Moc Q– uśredniona
4.6.0    Moc Q– maksymalna, bezstrefowa
4.6.1    Moc Q– maksymalna, 1-strefa
4.6.2    Moc Q– maksymalna, 2-strefa
4.6.3    Moc Q– maksymalna, 3-strefa
4.6.4    Moc Q– maksymalna, 4-strefa
4.7.0    Moc Q–, wartość chwilowa
4.8.0    Energia bierna R–, suma
4.8.1    Energia bierna R–, 1-strefa
4.8.2    Energia bierna R–, 2-strefa
4.8.3    Energia bierna R–, 3-strefa
4.8.4    Energia bierna R–, 4-strefa
4.15.0   Moc Q– uśredniona z krokiem  2
4.16.0   Moc Q– max, bezstref. z krokiem 2
4.35.0   Moc Q– umowna maksymalna
4.36.0   Ilość przekroczeń mocy Q–  max
4.37.0   Łączny czas przekr. mocy Q–  max
5.5.0    Moc Q1 uśredniona
5.6.0    Moc Q1 maksymalna, bezstrefowa
5.6.1    Moc Q1 maksymalna, 1-strefa
5.6.2    Moc Q1 maksymalna, 2-strefa
5.6.3    Moc Q1 maksymalna, 3-strefa
5.6.4    Moc Q1 maksymalna, 4-strefa
5.7.0    Moc Q1, wartość chwilowa
5.8.0    Energia bierna R1, suma
5.8.1    Energia bierna R1, 1-strefa
5.8.2    Energia bierna R1, 2-strefa
5.8.3    Energia bierna R1, 3-strefa
5.8.4    Energia bierna R1, 4-strefa
5.15.0  Moc Q1 uśredniona z krokiem  2
5.16.0  Moc Q1 max, bezstref. z krokiem 2
5.35.0  Moc Q1 umowna maksymalna
5.36.0  Ilość przekroczeń mocy Q1 max
5.37.0  Czas przekroczeń  Q1 max
6.5.0    Moc Q2 uśredniona
6.6.0    Moc Q2 max, bezstrefowa
6.6.1    Moc Q2 maksymalna, 1-strefa
6.6.2    Moc Q2 maksymalna, 2-strefa
6.6.3    Moc Q2 maksymalna, 3-strefa
6.6.4    Moc Q2 maksymalna, 4-strefa
6.7.0    Moc Q2, wartość chwilowa
6.8.0    Energia bierna R2, suma
6.8.1    Energia bierna R2, 1-strefa
6.8.2    Energia bierna R2, 2-strefa
6.8.3    Energia bierna R2, 3-strefa
6.8.4    Energia bierna R2, 4-strefa
6.15.0  Moc Q2 uśredniona z krokiem 2
6.16.0  Moc Q2 max, bezstref. z krokiem 2
6.35.0  Moc Q2 umowna maksymalna
6.36.0  Ilość przekroczeń mocy Q2 max
6.37.0  Łączny czas przekr. mocy Q2 max
7.5.0    Moc Q3 uśredniona
7.6.0    Moc Q3 maksymalna, bezstrefowa
7.6.1    Moc Q3 maksymalna, 1-strefa
7.6.2    Moc Q3 maksymalna, 2-strefa
7.6.3    Moc Q3 maksymalna, 3-strefa
7.6.4    Moc Q3 maksymalna, 4-strefa
7.7.0    Moc Q3, wartość chwilowa
7.8.0    Energia bierna R3, suma
7.8.1    Energia bierna R3, 1-strefa
7.8.2    Energia bierna R3, 2-strefa
7.8.3    Energia bierna R3, 3-strefa
7.8.4    Energia bierna R3, 4-strefa
7.15.0  Moc Q3 uśredniona z krokiem 2
7.16.0  Moc Q3 max, bezstref. z krokiem 2
7.35.0  Moc Q3 umowna maksymalna
7.36.0  Ilość przekr. mocy Q3 umownej max
7.37.0  Łączny czas przekr. mocy Q3 max
8.5.0    Moc Q4 uśredniona
8.6.0    Moc Q4 maksymalna, bezstrefowa
8.6.1    Moc Q4 maksymalna, 1-strefa
8.6.2    Moc Q4 maksymalna, 2-strefa
8.6.3    Moc Q4 maksymalna, 3-strefa
8.6.4    Moc Q4 maksymalna, 4-strefa
8.7.0    Moc Q4, wartość chwilowa
8.8.0    Energia bierna R4, suma
8.8.1    Energia bierna R4, 1-strefa
8.8.2    Energia bierna R4, 2-strefa
8.8.3    Energia bierna R4, 3-strefa
8.8.4    Energia bierna R4, 4-strefa
8.15.0   Moc Q4 uśredniona z krokiem  2
8.16.0  Moc Q4 max, bezstref. z krokiem 2
8.35.0  Moc Q4 umowna maksymalna
8.36.0  Ilość przekroczeń mocy Q4  max
8.37.0 Czas przekroczeń mocy Q4  max
11.5.0    Prąd uśredniony
11.7.0    Prąd chwilowy
11.15.0  Prąd uśredniony z krokiem  2
12.5.0    Napięcie uśrednione
12.7.0   Napięcie chwilowe
12.15.0 Napięcie uśrednione z krokiem 2
13.7.0    Współczynnik mocy
14.7.0    Częstotliwość
15.5.0    Moc |P| uśredniona
15.6.0    Moc |P| maksymalna, bezstrefowa
15.6.200    1. godzinna moc |P| max
15.6.201    2. godzinna moc |P| max
15.6.202    3. godzinna moc |P| max
15.6.203    4. godzinna moc |P| max
15.6.204    5. godzinna moc |P| max
15.6.205    6. godzinna moc |P| max
15.6.206    7. godzinna moc |P| max
15.6.207    8. godzinna moc |P| max
15.6.208    9. godzinna moc |P| max
15.6.209    10. godzinna moc |P| max
15.6.1    Moc |P| maksymalna, 1-strefa
15.6.2    Moc |P| maksymalna, 2-strefa
15.6.3    Moc |P| maksymalna, 3-strefa
15.6.4    Moc |P| maksymalna, 4-strefa
15.7.0    Moc |P|, wartość chwilowa
15.8.0    Energia czynna pobrana |A|, suma
15.8.1    Energia czynna pobrana |A|, 1-strefa
15.8.2    Energia czynna pobrana |A|, 2-strefa
15.8.3    Energia czynna pobrana |A|, 3-strefa
15.8.4    Energia czynna pobrana |A|, 4-strefa
15.15.0  Moc |P| uśredniona z krokiem 2
15.16.0  Moc |P| max, bezstref. z krokiem 2
15.35.0  Moc |P| umowna maksymalna
15.36.0  Ilość przekroczeń mocy |P| max
15.37.0  Czas przekroczeń mocy |P| max
15.166.0 Suma nadwyżek mocy godzinowej
16.7.0    Moc P, wartość chwilowa
21.7.0    Moc czynna P+ chwilowa w fazie L1
22.7.0    Moc czynna P– chwilowa w fazie L1
23.7.0    Moc bierna Q+ chwilowa w fazie L1
24.7.0    Moc bierna Q– chwilowa w fazie L1
31.5.0    Prąd uśredniony, faza L1
31.7.0    Prąd chwilowy, faza L1
31.15.0  Prąd uśr., faza L1, krok uśr. 2
32.5.0    Napięcie uśrednione, faza L1
32.7.0    Napięcie chwilowe, faza L1
32.15.0  Napięcie uśr., faza L1, krok uśr. 2
33.7.0    Współczynnik mocy, faza L1
35.7.0    Moc czynna |P| chwilowa w fazie L1
36.7.0    Moc czynna P chwilowa w fazie L1
41.7.0    Moc czynna P+ chwilowa w fazie L2
42.7.0    Moc czynna P– chwilowa w fazie L2
43.7.0    Moc bierna Q+ chwilowa w fazie L2
44.7.0    Moc bierna Q– chwilowa w fazie L2
51.5.0    Prąd uśredniony, faza L2
51.7.0    Prąd chwilowy, faza L2
51.15.0  Prąd uśredniony, faza L2, krok uśr. 2
52.5.0    Napięcie uśrednione, faza L2
52.7.0    Napięcie chwilowe, faza L2
52.15.0  Napięcie uśr., f. L2, krok uśr. 2
53.7.0    Współczynnik mocy, faza L2
55.7.0    Moc czynna |P| chwilowa w fazie L

Parametry przykładowego inwertera
Moc nominalna: 5.0 kW
Szeroki zakres napięć wejściowych 120-590 V
Zakres temp.: -20 °C do +60 °C WiF
Wyłącznik DC w standardzie.
Zabezpieczenie wyspowe.
Inwerter 3-fazowy, posiada 2 niezależne trackery MPPT - dzięki czemu można stosować moduły fotowoltaiczne zamontowane nawet na różnych płaszczyznach.
Komplet dokumentów niezbędnych do przyłączenia falownika do sieci energetycznej - deklaracja zgodności z dyrektywą niskonapięciową (LVD) oraz polską kartę katalogową. Produkowany w ramach niemieckiego systemu zarządzania, falownik jest produktem wysokiej wydajności, jakości i  niezawodności. Zgodny z  normami: VDE-AR-N-4105, VDE 0126-1-1, RD1699, CEI0-21, C 10/11, G83 / 2, UTE C15-712-1, AS4777, CQC, EN50438,Każdy falownik ma znakomity wyświetlacz graficzny, który pokazuje wszystkie istotne informacje i ustawienia w 24h (niezależnie od pracy przetwornicy). Nawet po zachodzie słońca można  sprawdzić dane urządzenia - przez interfejs użytkownika oraz wyświetlania wideo.Zintegrowany wyłącznik DC umożliwia serwisowe odłączenie modułów od falownika. Gwarancja 5 do 20 lat.

Korozja paneli

Warto wiedzieć, że tzw. "okazje" - czyli najtańsze panele no-name zwykle narażone są na korozję (matowienie) warstwy TCO, pomiędzy ogniwem a przednim szkłem ochronnym. Powoduje ona zmniejszenie ilości promieniowania słonecznego docierającego do ogniwa. Zjawisko to dotyczy  modułów z krzemu amorficznego [a-Si], tellurku kadmu [CdTe] oraz niektórych modułów typu back contact. Skutki są poważne, ponieważ dochodzi do trwałego spadku mocy panelu. W większości nowych modułów cienkowarstwowych korozja TCO już nie występuje, markowi producenci oddzielają warstwę TCO laminatem od szyby ochronnej. Korozji można też uniknąć stosując inwerter z izolacją galwaniczną oraz uziemienie ujemnego bieguna w module.
Trzeba jednak najpierw o tym wiedzieć.

JAK TO DZIAŁA?
(on/off GRID)

I. Elektrownia ON-GRID albo jak  zostać prosumentem.

On-Grid oznacza dosłownie: w sieci. Tego typu instalacja jest  podłączona do sieci publicznej i bez niej nie pracuje. Czyli, jeśli nastąpi awaria sieci publicznej (zanik napięcia albo jego spadek poniżej normy), nasza instalacja automatycznie się wyłączy.
Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa dla monterów sieci.

Kliknij na obrazku, by powiększyć...


Zaletą instalacji On-Grid jest natomiast możliwość oddawania do sieci publicznej nadwyżek energii latem i odbierania ich zimą. W praktyce sieć publiczna zastępuje nam gigantyczny akumulator, w którym miesiącami możemy przechowywać megawaty energii.  Miesiącami - ale nie dłużej niż rok od daty wprowadzenia energii do sieci. Jeśli jej nie skonsumujemy - przejmie ją za darmo operator sieci (i nie odda).

Nie płacimy wprawdzie za wyprodukowaną przez siebie energię, nie ponosimy opłat przesyłowych, ale i tak współpraca z siecią publiczną będzie kosztowała nas ok. 300 zł rocznie - opłaty abonamentowe, jakościowe, przejściowe, akcyza. Dodatkowo Operator Sieci zabierze nam część energii za jej przechowanie. Jeśli nasza instalacja ma wielkość do 10 kW (jak przytłaczająca większość domowych instalacji) Operator zabierze nam 20% wprowadzonej przez nas do Sieci energii. Jeśli instalacja będzie miała powyżej 10kW - zabierze nam 30%.

Rozpoczęcie korzystania z własnej energii  jest właściwie natychmiastowe i od strony technicznej nie wymaga żadnych zmian w domowej instalacji. Wystarczy podłączyć inwerter do domowej sieci.
Formalnie najpierw należy złożyć u operatora (Energa, RWE, inni) zgłoszenie o podłączeniu mikroinstalacji z wnioskiem o założenie licznika dwukierunkowego (bezpłatne), co umożliwi automatyczne gromadzenie w sieci nadwyżek energii. Potem Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej

Koszt takiej inwestycji to Od ok. 4000 zł/kWp brutto, uwzględniając wszystkie koszty (jeśli planujemy elektrownię 6-10 kWp na panelach polikrystalicznych) do 5500 zł/kWh przy wariancie opartym o najnowsze panele BACK -CONTACT. Można sprawdzić w naszym sklepie.

Firmy z tego rozwiązania skorzystać nie mogą - bo nie. Tak stanowi ustawa. W instalacjach należących do modmiotów gospodarczych montuje się więc blokady przed wypływem energii do sieci publicznej. To oznacza, że nadwyżki energii zwyczajnie marnują się.

II. Instalacja hybrydowa OFF-GRID albo jak być  niezależnym.

Z przyczyn o których wyżej co raz więcej instalacji budowanych jest bez połączenia z siecią, obliczonych na zaspokojenie własnych potrzeb. Zaletą instalacji hybrydowej jest brak konieczności zgłaszania jej komukolwiek i płacenia akcyzy. Wadą - brak możliwości magazynowania energii w sieci. Zwykle w takich instalacjach tworzy się magazyn energii (czyli zespół akumulatorów), ale ma on pojemność kilku do kilkudziesięciu kilowatogodzin. Zmagazynowanie w akumulatorach energii wytworzonej latem, by korzystać z niej zimą jest wciąż ekonomicznym absurdem.Kliknij na obrazku, by powiększyć...

Sercem takiej instalacji jest inwerter hybrydowy, do którego "podpinamy" z jednej strony panele fotowoltaiczne, akumululatory i przewód, którym dostarcza nam prąd Operator sieci (czyli kabel od licznika). Z drugiej podpinamy całe obciążenie, czyli odbiorniki prądu.
W praktyce jest to  kwestia odkręcenia kilku śrubek w domowej tablicy bezpieczników..


Działa to tak: kiedy świeci słońce, inwerter zasila nasz dom energią z paneli. Gdy jej brakuje (np. nocą), czerpuie z zapasów zgromadzonych w akumulatorach. Gdy i one się wyczerpią, automatycznie dobiera energię z sieci publicznej (i tylko za tę część energii płacimy). Kiedy słońce wzejdzie, automatycznie wraca na zasilanie domu (albo firmy) z paneli fotowoltaicznych doładowując jednocześnie opróżnione nocą akumulatory.

Rozwiązanie hybrydowe jest nico droższe od ON-GRID-u (droższy - i to niemal dwukrotnie - jest inwerter, dochodzi koszt akumulatorów) ale za to:
- mamy zawsze prąd, nawet gdy w sieci publicznej zdarzy się wyłączenie,
- nikt nie opodatkuje nas za produkcję energii,
- płacimy tylko za energię rzeczywiście pobraną z sieci, czyli ułamek dotychczasowych rachunków.

Realnie rzecz biorąc, koszt takiej instalacji przy mocy 5kW i magazynie energii 2,4 kWh zaczyna się od ok. 6 - 7 tys. zł/kW.
Instalacje hybrydowe można kupić w naszym sklepie lub uzgodnić oczekiwaną wielkość, rodzaj paneli itp. wysyłając e-mail lub telefonując do nas (zakładka kontakt).


Materiały

Elektrownia fotowoltaiczna powinna działać bezawaryjnie przez co najmniej 25 lat a szacuje się, że powinna pracować wydajnie nawet 40 lat. Przez ten czas musi wytrzymać huraganowe wiatry, skrajnie różne temperatury, gradobicia i obciążenie tonami lodu i  śniegu. Aby było to możliwe, niezbędny jest właściwy dobór komponentów. Wszystkie elementy metalowe powinny być wykonane z pasywowanej stali nierdzewnej grubości 5mm oraz z aluminium. Oczywiście muszą być  atestowane - jak widać na poniższej fotografii nawet nakrętki na śruby mają stosowne oznaczenia:  (wszystkie zdjęcia zrobiliśmy w naszym magazynie, ukazują  elementy używane na co dzień przez naszą Fundację do montaży).
Kable fotowoltaiczne będą - przez okres eksploatacji - kilkaset razy zamrażane i rozmrażane, latem podgrzewane do temperatury przekraczającej 60C. Stosowanie tanich materiałów skończy się źle. Tak powinny wyglądać prawidłowo dobrane przewody (koniecznie w podwójnej izolacji):

Panele fotowoltaiczne muszą pochodzić od producenta, który nie zniknie z rynku za kilka lat - panele mają zwykle co najmniej 25 lat gwarancji. Najbardziej miarodajna jest klasyfikacja Bloomberga - nasze panele bez wyjątku mieszczą się klasie I - tzw. "Tier I"  Mało kto wie, że panele - nawet o tych samych oznaczeniach i od tego samego producenta -  można kupić w I, II, albo III gatunku.Nawet pozornie drobne elementy - jak złącza elektryczne MC-4 muszą mieć wyraźnie wytłoczone  oznaczenie  TUV oraz klasę IP 67.  Co się stanie, gdy zasypane mokrym śniegiem  stracą szczelność i (lub) izolacyjność?


Nie tylko dach...

Często podnoszonym problemem jest brak miejsca na dachu na zamontowanie paneli, lub jego zbyt małe nachylenie. Jak widać, to nie taki znowu problem. Koszty tego rozwiązania opisane są w naszych ofertach w kolumnie: "montaż na gruncie lub dachu płaskim".


Czas na słońce

Jak widać z zamieszczonej poniżej mapki:

mamy nie mniej niż 1660 godzin słonecznych rocznie. W praktyce oznacza to, że z 1kW naszych paneli uzyskujemy niemal 1 MW darmowej energii elektrycznej rocznie (niemal - bowiem nie ma urządzeń pracujących ze 100% sprawnością, do tego minimalne straty na przesyle).


Rodzaje paneli fotowoltaicznych:


Panele polikrystaliczne
zdecydowanie najpopularniejsze, mają nieco mniejszą wydajność z jednostki powierzchni niż panele monokrystaliczne  i znacznie większą niż panele amorficzne (nawet o kilkaset procent).  Zbudowane z wykrystalizowanego krzemu o niejednolitej powierzchni  w kształcie  kwadratów – co  stanowi ich charakterystyczną cechę.  Co (w naszym klimacie) najważniejsze – osiągają wyższą niż panele monokrystaliczne efektywność w warunkach zachmurzenia.


Panele amorficzne II generacji


Cienkowarstwowe, zbudowane z krzemu amorficznego, tellurku kadmu (CdTe)  lub mieszaniny Indu, Galu, Miedzi i Selenu (CIGS).  Charakteryzują się jednolitą powierzchnią na której nie widać poszczególnych odseparowanych ogniw.

Najlepiej wykorzystują światło rozproszone, wymagają jednak  kilkakrotnie większej powierzchni niż pozostałe rodzaje paneli oraz specjalnych (czytaj: droższych)  inwerterów z izolacją galwaniczną. Rzadko spotykane w instalacjach domowych. 


Panele monokrystaliczne

zbudowane są z ośmiokątnych ogniw z jednego monolitycznego kryształu krzemu, o uporządkowanej strukturze wewnętrznej.  Ogniwa monokrystaliczne  osiągają  wyższą  sprawność niż polikrystaliczne (wyłącznie w słoneczne dni), jednak  ośmiokątny kształt (i przerwy między ogniwami ) obniża  sprawność całego panelu. Panele monokrystaliczne   umożliwiają uzyskanie nieco wyższej mocy  z jednostki powierzchni niż pozostałe, dzięki czemu zajmują najmniej miejsca.  Stosowane głównie w krajach z przewagą dni słonecznych.Mieszanka firmowa, czyli mix wiadomości

Podatek od nieruchomości nie dotyczy paneli fotowoltaicznych

Pojawiła się bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących farmy solarne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu orzekł, że panele fotowoltaiczne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości 

Energetyczna niezależność

Całkowicie realna jest 100% niezależność energetyczna. Np. budując dom w miejscu gdzie doprowadzenie sieci energetycznej jest bardzo drogie, warto rozważyć wydanie tych pieniędzy na zestaw fotowoltaiczny 3,6 kW + turbina wiatrowa 1 kW + bateria akumulatorów 800 Ah + awaryjnie generator prądotwórczy 2,2 kW.
Całość będzie kosztowała poniżej 45000 zł, a prąd mamy od dziś na zawsze za darmo (-wymiana akumulatorów co 5 lat i paneli fotowoltaicznych co 25 lat).


Fakty i mity

Niektórzy sprzedawcy twierdzą: nasze ogniwa fotowoltaiczne są produkowane w Polsce (albo w Niemczech czy Hiszpanii). 
Prawda jest taka: oferowane w Europie ogniwa fotowoltaiczne są w wytwarzane w Chinach, Korei płd. albo na Tajwanie. Jedynym wyjątkiem jest Litwa, ale żaden sprzedawca nie mówi, że ma litewską fotowoltaikę.
W Polsce co najwyżej przylutowuje się styki i nakleja szyby. Od tego momentu stają się "niemieckie" albo "polskie" i uzyskują wyższą cenę,

RODO albo chińska nieuczciwość

Informujemy, iż zmotywowani groźbą drakońskich kar  wprowadzamy  RODO czyli zasady obiegu doumentych osobowych. W całej Unii zaangażowane są w to tysiące ludzi, koszty idą w setki milionów.
Chińczycy w tym samym czasie za mniejsze pieniądze i z mniejszą ekipą zbudują kolejną fabrykę paneli fotowoltaicznych i jeszcze bardziej zdominują rynek.
Przecież to nieuczciwa konkurencja, powinniśmy chyba  z tym walczyć. Najlepiej znowu wprowadzając cła.

Koniec zaporowych ceł

Cła antydumpingowe na chińskie panele fotowoltaiczne, wprowadzone przez Komisję Europejską by chronić niemieckie fabryki, ostatecznie znikają z końcem 2018 roku.

Nie jest to bynajmniej wyraz liberalizmu gospodarczego ale efekt "ogrania" Komisji przez Chińczyków. Wspomniane firmy niemieckie zostały po prostu - niemal bez wyjątku - przez Chińczyków wykupione i panele (po otrzymaniu stosownej nalepki) wjeżdżały i tak na nasz rynek, tyle, że już jako "europejskie".
Przypomina to jako żywo sytuację z samochodami marki Daewoo, którym przed polską granicą odkręcano koła, i wjeżdżały już nie jako kompletne samochody, ale "części samochodowe".
Rolę odkręcanych kół przejęły aluminiowe ramki paneli i szyby, do których w niemieckich fabrykach  przykleja się chińskie ogniwa.
Inna rzecz, że cały ten zabieg z cłami pomógł niemieckim firmom, jak umarłemu kadzidło, żadna z nich nie wytrzymała konkurencji z Chinami - co zresztą nie było takie trudne do przewidzenia.

Nadchodzi rewolucja

Mowa o rewolucji w zakresie magazynów energii, które już niedługo zagoszczą w prawie każdym domu.
Budują je na potęgę potentaci motoryzacyjni (Mercedes, Nissan) co wieści nadchodzącą zmianę w dominującym napędzie aut. Buduje je też światowy wizjoner - Elon Musk (szef firmy Tesla) - co z kolei zapowiada rewolucję "domową".
Tylko jedna gigafabryka Tesli będzie wytwarzać więcej ogniw litowwych niż w 2013 roku wytwarzał cały świat!
Oczywiście, największe fabryki ogniw budują Chińczycy...
Dodać należy, że ogniwa nowej generacji to zupełnie inny świat od dotychczas dominujących ogniw kwasowo - ołowiowych.
Całkowita sprawność obiegu energii (rozładowywanie od 100% do 0 i z powrotem do 100% naładowania)
przeciętnych akumulatorów kwasowo - ołowiowych wynosi 80%. Natomiast sprawność obiegu energii
akumulatorów LFP to 92%.
Proces ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych staje się praktycznie niskosprawny, gdy osiągnie się poziom 80% naładowania. Sprawność energetyczna spada wtedy do 50% lub nawet mniej.
Natomiast akumulatory LFP osiągają niezmiennie 90% sprawności przy niskim, jednostajnym rozładowywaniu. Z badań Jensa Groota z uczelni technicznej Chalmers University of Technology, który opublikował pracę badawczą „State-of-Health Estimation of Li-ion Batteries: Cycle Life Test Methods”, poświęconą trwałości akumulatorów litowo-jonowych wynika, że wytrzymują one 6 do 8 tysięcy cykli ładowania – rozładowania, zanim ich sprawność spadnie poniżej 80% pierwotnej wydajności (co nie
wyklucza ich dłuższego stosowania). Przy dotychczasowych 300 cyklach jest to wartość zaiste imponująca.
Większość instalacji domowych będzie wyposażona w magazyny enrgii o pojemności dziesiątek (jeśli nie setek) kilowatogodzin. Skończy się monopol firm energetycznych, każących sobie płacić opłaty abonamentowe, jakościowe, przejściowe – każdy może zresztą poczytać na fakturze za energię, jak jest robiony w balona. Energia produkowana w dzień jest najdroższa – nawet 50 euro za MWh. W słoneczne, upalne dni w Polsce brakuje energii i musimy ją importować. Elektrownie węglowe (które chyba jako jedyni na świecie rozwijamy) muszą w takie dni ograniczać produkcję – mają problemy z chłodzeniem. Tę lukę mogły by zapełnić moce z instalacji fotowoltaicznych. Właśnie – mogłyby...
Robią to z powodzeniem Niemcy - którzy najpierw dotowali instalacje fotowoltaiczne, a teraz dotują powstawanie domowych magazynów energii.
Bez wielkich inwestycji, bez budowo gigantycznych centralnych instalacji. Wystarczy, że 100 tysięcy Niemców zainstaluje w domu (choćby na ścianie w salonie) Powerwall - ładny akumulator do powieszenia


Faktura dla Prosumenta
2 x 0 = 2


To nie pomyłka, taki sposób liczenia obowiązuje lege artis przy rozliczeniach  Prosumentów. Chodzi o akcyzę za energię w kwocie 2gr/kWh. Podatek ten płacą  wszyscy kupujący energię elektryczną. No właśnie - kupujący. Prosument, który nie kupi ani kilowata, a jedynie odda na przechowanie Operatorowi Sieci wyprodukowaną przez SIEBIE energię (płacąc za to słono - 20% energii Operator za tę usługę zatrzyma), akcyzę zapłacić musi. Rzecz w tym, że do zapłaty za energię i jej przesył ma "0 zł" - jakim więc prawem? Jak się zdaje - prawem kaduka. Jak pamiętam ze szkoły podstawowej, dowolna liczba pomnożona przez zero daje zawsze zero - ale widać nie w Polsce. W praktyce jest to razem  niespełna 30 zł miesięcznie rozmaitych podatków, nazywanych: "opłatą jakościową", "opłatą przejściową", "opłatą handlową"  itd. Warto zwrócić uwagę, ilość wyprodukowanej przez siebie energii  oddanej na przechowanie do sieci (tzn. "magazynu" - na każdej fakturze podawana jest ilość energii jaką mamy w zapasie, nawana właśnie "energią w magazynie") NIE uwzględnia energii wyprodukowanej przez panele i zużytej przez Prosumenta. Jak tłumaczymy to w innym miejscu - ta energia nie dociera do licznika rozliczeniowego, a co za tym idzie, nie jest przezeń wykazywana (widać ja tylko na  liczniku inwertera, którego żaden inkasent nie prawa oglądać).To nie pomyłka, taki sposób liczenia obowiązuje lege artis przy rozliczeniach  Prosumentów. Chodzi o akcyzę za energię w kwocie 2gr/kWh. Podatek ten płacą  wszyscy kupujący energię elektryczną. No właśnie - kupujący. Prosument, który nie kupi ani kilowata, a jedynie odda na przechowanie Operatorowi Sieci wyprodukowaną przez SIEBIE energię (płacąc za to słono - 20% energii Operator za tę usługę zatrzyma), akcyzę zapłacić musi. Rzecz w tym, że do zapłaty za energię i jej przesył ma "0 zł" - jakim więc prawem? Jak się zdaje - prawem kaduka. Jak pamiętam ze szkoły podstawowej, dowolna liczba pomnożona przez zero daje zawsze zero - ale widać nie w Polsce. W praktyce jest to razem  niespełna 30 zł miesięcznie rozmaitych podatków, nazywanych: "opłatą jakościową", "opłatą przejściową", "opłatą handlową"  itd. Warto zwrócić uwagę, ilość wyprodukowanej przez siebie energii  oddanej na przechowanie do sieci (tzn. "magazynu" - na każdej fakturze podawana jest ilość energii jaką mamy w zapasie, nawana właśnie "energią w magazynie") NIE uwzględnia energii wyprodukowanej przez panele i zużytej przez Prosumenta. Jak tłumaczymy to w innym miejscu - ta energia nie dociera do licznika rozliczeniowego, a co za tym idzie, nie jest przezeń wykazywana (widać ja tylko na  liczniku inwertera, którego żaden inkasent nie prawa oglądać).To nie pomyłka, taki sposób liczenia obowiązuje lege artis przy rozliczeniach  Prosumentów. Chodzi o akcyzę za energię w kwocie 2gr/kWh. Podatek ten płacą  wszyscy kupujący energię elektryczną. No właśnie - kupujący. Prosument, który nie kupi ani kilowata, a jedynie odda na przechowanie Operatorowi Sieci wyprodukowaną przez SIEBIE energię (płacąc za to słono - 20% energii Operator za tę usługę zatrzyma), akcyzę zapłacić musi. Rzecz w tym, że do zapłaty za energię i jej przesył ma "0 zł" - jakim więc prawem? Jak się zdaje - prawem kaduka. Jak pamiętam ze szkoły podstawowej, dowolna liczba pomnożona przez zero daje zawsze zero - ale widać nie w Polsce. W praktyce jest to razem  niespełna 30 zł miesięcznie rozmaitych podatków, nazywanych: "opłatą jakościową", "opłatą przejściową", "opłatą handlową"  itd. Warto zwrócić uwagę, ilość wyprodukowanej przez siebie energii  oddanej na przechowanie do sieci (tzn. "magazynu" - na każdej fakturze podawana jest ilość energii jaką mamy w zapasie, nawana właśnie "energią w magazynie") NIE uwzględnia energii wyprodukowanej przez panele i zużytej przez Prosumenta. Jak tłumaczymy to w innym miejscu - ta energia nie dociera do licznika rozliczeniowego, a co za tym idzie, nie jest przezeń wykazywana (widać ja tylko na  liczniku inwertera, którego żaden inkasent nie prawa oglądać).

Fundacja Energii Alternatywnej,  
84-200 Kąpino ul. Wiejska 1,  
wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji  oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: 0000423851 przez Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
NIP 588 239 70 24, REGON: 221676730
Tel. kom. 515 123 272, 509 203 900. E-mail: biuro@fea.com.plhttp://www.fea.com.pl
Numer konta bankowego podstawowego: 34 2490 0005 0000 4530 2006 1398