Infrasol

Darmowe ogrzewanie i prąd

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i promienników infrared (podczerwieni) pod nazwą INFRASOL (TM) gwarantuje bezpłatne ogrzewanie domu bez konieczności wykonania instalacji C.O. Co ważne, instalacja nie emituje absolutnie żadnych zanieczyszczeń. Jest przy tym prawie o połowę tańsza, niż instalacja pompy ciepła, przy porównywalnym zużyciu energii.

Instalacja INFRASOL jest całkowicie bezobsługowa. Składa się z całkowicie niepalnych paneli fotowoltaicznych (krzemowe ogniwa zamknięte są pomiędzy dwoma taflami hartowanego szkła) oraz paneli grzewczych dalekiej podczerwieni FIR (ang. far infrared radiation).

Nigdy nie zużyją się w niej łożyska, pompy obiegowe czy kompresory – bo ich nie ma. Żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi ponad 25 lat, paneli infrared: 80 lat. Jak dotąd nie wynaleziono źródeł ciepła, których okres użytkowania mógłby się z nimi równać. Pompy ciepła mają zwykle  5 lat gwarancji i to pod warunkiem przeprowadzania corocznych – płatnych – przeglądów a po kilkunastu latach najczęściej nadają się do wyrzucenia.

Nie trzeba martwić się cenami prądu, gazu czy węgla – prąd jest darmowy, z własnych paneli fotowoltaicznych na dachu (albo na ścianach, na stojakach w ogrodzie etc.). Nie wymaga kupowania opału, czyszczenia pieca, instalacji rur, grzejników itd., coraz bardziej kosztownych, okresowych przeglądów.

Promienniki można powiesić na ścianie, albo na suficie. Promieniowanie podczerwone przenika przez powietrze nie tracąc energii na jego ogrzanie (nie wysusza go). Zamienia się w ciepło gdy dotrze do mebli, ścian, podłogi czy ludzi. Dzięki temu tak szybko „robi się nam ciepło” w pomieszczeniu. 

W budynkach już wykończonych  montujemy zwykle promienniki – na ścianach i (lub) sufitach – zawierające ten sam karbonowy element grzewczy w foliach dalekiej podczerwieni. 

Efektem ubocznym jest wyrównana temperatura w pomieszczeniu (przy ogrzewaniu tradycyjnym, najcieplej jest pod samym sufitem…) Przy okazji nie ma cyrkulacji powietrza – co ważne zwłaszcza dla alergików,

Infrapanele już po kilku minutach od włączenia stwarzają w pomieszczeniu komfort cieplny. Dzięki temu można zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu w ciągu dnia i ustawić automatykę tak, by włączała je na – powiedzmy – pół godziny przed powrotem do domu – dla każdego pomieszczenia osobno albo wszystkich razem.

W nowo budowanych (albo gruntownie remontowanych) domach najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie folii grzewczej. Jest to ten sam karbonowy materiał, jaki znajdziemy w panelach. Folię możemy jednak ułożyć na suficie lub ścianach, np. pod rigipsami.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie folii do ogrzewania podłogowego. Ma ona szereg zalet:

W nowych lub remontowanych  domach stosujemy folię karbonową montowaną na ścianach, sufitach lub podłogach. Folia ma 30 lat gwarancji i żywotność ocenianą na 100 lat.

  1. wieloletnią żywotność (nawet do 100 lat!) i odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  2. niewielkie koszty zakupu oraz eksploatacji, a zarazem wysoką niezawodność,
  3. niski poziom strat cieplnych związanych z transmisją energii,
  4. maksymalną automatyzację procesu oraz bezobsługowe sterowanie,
  5. możliwość precyzyjnej kontroli ustawień ogrzewania,
  6. brak konieczność montażu elementów systemowych w widocznych miejscach,
  7. wysokie bezpieczeństwo użytkowania – nie ma ryzyka emisji czadu lub złego odprowadzania spalin,
  8. prostotę konserwacji – nie wykonuje się okresowych przeglądów i czyszczenia, jak ma to miejsce w przypadku przewodów kominowych.

Dostępne w naszym asortymencie podłogowe folie grzewcze to bardzo bezpieczne rozwiązania, które redukują ryzyko powstawania pożarów czy wybuchów, co może wystąpić w przypadku konwencjonalnych instalacji węglowych oraz gazowych. Nie potrzebują również stałego dostępu do sieci energetycznej. W szczególnych przypadkach mogą być zasilane poprzez akumulator 12 V.

Co ważne: TO NIE SĄ zwykłe maty grzewcze, w których elementem grzejnym jest pojedynczy przewód oporowy. Gdy się przepali, pozostaje prucie posadzki. Nasze folie grzeją całą niemal całą powierzchnią, są przy tym doskonale izolowane elektrycznie – a zatem całkowicie bezpieczne. Ryzyka przepalenia się półmetrowej ścieżki grzejnej – jest żadne.

Sterowanie temperaturą odbywa się przez termostat – zwykle montowany jest po jednym w każdym pomieszczeniu.
Dzięki temu można zaprogramować temperaturę w pomieszczeniu na każdy dzień tygodnia i każdą godzinę z dokładnością 0.5 stopnia Celsjusza w zakresie temperatur od 5 do 35 stopni Celsjusza.

Termostat można podłączyć do domowej sieci Wi-Fi, co umożliwia sterowanie temperaturą za pomocą każdego telefonu z systemem Android lub iOS.

Promieniowanie infrapaneli jest (niemal) identyczne ze słonecznym, pozbawione szkodliwego ultrafioletu. Emituje aniony mające bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Warto wspomnieć, że promieniowania podczerwonego używa się w leczeniu reumatyzmu a nawet do ogrzewania inkubatorów dla noworodków. 


Roczne zużycie elektrycznej – przy dobrze ocieplonym domu o powierzchni np. 100 m2 – wyniesie:
ok. 4,2 MWh. Z nawiązką to zużycie energii pokryje instalacja fotowoltaiczna  o mocy ok. 8 kW. Koszt takiego przedsięwzięcia – przy montażu samych paneli grzewczych – to ok. 12000 zł brutto (proszę porównać to z instalacją pompy ciepła…) Do tego dochodzi – jeśli chcemy ogrzewać dom niemal za darmo – instalacja fotowoltaiczna. Tu już koszt będzie wyższy. Przykładowe 8 kWp na dachu kosztuje ok. 35000 zł. Nie da się – niestety – uciec od części opłat abonamentowych, ale i tak będziemy mieli najtańsze na świecie ogrzewanie i prąd.

Oczywiście, im więcej paneli zamontujemy, tym większe zapotrzebowanie na energię możemy pokryć. Na przykład z 21 paneli o łącznej mocy 9,55 kWp otrzymujemy niemal 10MWh (megawatogodzin) darmowej energii rocznie przez najbliższe 25 lat. Wystarczy i na ogrzewanie i tzw. „cele bytowe” w domu o powierzchni do 150 m2, w tym na ciepłą wodę – której nasze panele z oczywistych względów nie zapewnią. Wybór elektrycznych ogrzewaczy do wody jest jednak ogromny.

Promienniki – rodzaje

Promienniki różnią się od siebie – nie tylko ceną. Najtańsze mają postać płaskiej, metalowej skrzynki wewnątrz której znajduje się element grzejny. Panele infrared zastosowane przez naszą Fundację w instalacji INFRASOL – z systemem DirectHead – są o 25% wydajniejsze od poprzednich generacji tego typu promienników.

Czy nie lepiej zastosować pompę ciepła?

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze – woda

Nie. Przerabialiśmy to. Nie ma pomp bezawaryjnych – niezależnie od marki, ceny itp. Prędzej czy później w KAŻDEJ pompie ciepła trzeba wymienić łożyska, kompresor, pompę obiegową a na koniec ją samą. Nadto taka pompa wymaga instalacji C.O. – albo podłogowej, albo specjalnych (czytaj: drogich) grzejników niskotemperaturowych. Jedno i drugie jest zupełnie zbędne przy instalacji Infrasol.

Koszty zakupu i zainstalowania w porównaniu z powietrzną pompą ciepła będą mniej – więcej dwukrotnie niższe. Przy gruntowej pompie ciepła – nawet czterokrotnie. Kosztów eksploatacji przy naszym rozwiązaniu właściwie nie ma. Przy pompie ciepła – będą (i zwykle rosną gwałtownie zaraz po upływie okresu gwarancji…).

Pompa ciepła zużywa porównywalną (choć nieco mniejszą) ilość energii elektrycznej do wyprodukowania tej samej ilości ciepła. Tyle, że w przypadku posiadania własnego źródła BEZPŁATNEJ energii, nie ma to żadnego znaczenia.