Ulgi i dotacje fotowoltaika

Począwszy od 2019 r. każdy (współ) właściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego może  odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na na fotowoltaikę oraz termomodernizację. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł brutto (z VAT) na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Żeby nie było za prosto: w kolejnym roku trzeba utrzymaną ulgę wykazać jako dochód i zapłacić od niej podatek. Czyli jeśli mamy próg podatkowy 30%, to w praktyce zaoszczędzimy 21% wartości inwestycji.
Na fotowoltaikę domową ogólnopolskich dotacji nie ma. Można otrzymać niskooprocentowany kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W ramach tego programu można za to otrzymać dotacje na termomodernizację – np. pompy ciepła – link

Można dowiadywać się w swojej gminie, czy akurat nie planują jakiegoś dofinansowania. Jednak programy „gminne”, są atrakcyjne tylko na papierze. Zwykle obejmują moce do 3 – 4 kWp, deklarowane dofinansowanie „80%” w praktyce wynosi jakieś 60% albo mniej. Właścicielem wszystkich wykonanych w ramach danego programu instalacji przez 5 lat jest powoływane w tym celu stowarzyszenie. Nie można samemu zdecydować o wykonawstwie – wszystko jest „centralnie planowane” – w tym cena instalacji – zwykle wyższa, niż można uzyskać w bezpośrednich negocjacjach z wykonawcą.

P.G.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *