Fotowoltaika dla domu

Decydując się na instalację fotowoltaiki, trzeba zacząć oczywiście od określenia potrzeb energetycznych. Warto zrobić to zrobić to z pewną wyobraźnią, by za czas jakiś nie stanąć przed perspektywą rozbudowy instalacji (co jest technicznie możliwe, ale bardziej kosztowne niż zrobienie wszystkiego „za jednym zamachem”).

Fotowoltaika dla domu może obejmować oczywiście tylko bieżące zużycie (+10 do 20% na pokrycie opłat za przesył). Informacja o zużyciu energii za ostatnie 12 miesięcy jest podawana na każdej fakturze za prąd.

Trzeba jednak pamiętać, że im mniejsza fotowoltaika dla domu, tym droższy jest 1kWp. Np. przy instalacji rzędu 3 kWp może to być nawet ponad 5000 zł/kWp, natomiast przy instalacji zbliżonej do 10kWp, cena spada do ok. 3600 zł/kWp. Nadto, i tak płacimy abonament i inne opłaty stałe, zatem mała instalacja nie zmniejszy nam rachunków tak wyraźnie, jak duża – nawet procentowo.

Warto też zastanowić się, jakie koszty możemy jeszcze zminimalizować dzięki fotowoltaice. Często będzie to podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Bez znaczenia, czy oszczędzamy w ten sposób prąd, gaz czy ekogroszek. Ostatecznie wszystkie media przekładają się na pieniądze.

A może warto „pójść na całość” i w ogóle zrezygnować z płacenia za gaz czy ekogroszek? To całkowicie realne. W większości wypadków (dom do ok. 150m2 i do 4 mieszkańców) wystarczy fotowoltaika ok. 10 kWp i elektryczne urządzenie grzewcze, dobrane do konkretnych warunków . Od elektrycznego pieca C.O., przez pompę ciepła aż po panele infrared.

Więcej informacji na temat znajduje się na naszym blogu i ofertach po prawej stronie.