Fotowoltaika

Fotowoltaika pomorskie, Gdynia, Wejherowo, Rumia, Trójmiasto

Jak widać z zamieszczonej poniżej mapki, w Polsce mamy nie mniej niż 1660 godzin słonecznych rocznie. Wbrew dość rozpowszechnionym opiniom, nie ma większych różnic pomiędzy regionami kraju – a już na pewno nie ma u nas regionów, w których fotowoltaika się nie opłaca.

Fotowoltaika pomorskie, Gdynia, Wejherowo, Rumia, Trójmiasto.

W praktyce oznacza to, że z 1kW naszych paneli uzyskujemy ok. 1 MW darmowej energii elektrycznej rocznie (niemal – bowiem nie ma urządzeń pracujących ze 100% sprawnością).

W województwie pomorskim (Trójmiasto, Wejherowo, Rumia czy Gdynia) występują obszary optymalnie nasłonecznione do montażu fotowoltaiki.

Fotowoltaika – montaż instalacji fotowoltaicznej. Zamontuj instalację fotowoltaiczną i zdobądź tanią energię elektryczną ze słońca

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne to bardzo opłacalne rozwiązanie, które pozwala na uniezależnienie się od sieci elektroenergetycznej. Jednak wiele osób nadal się zastanawia czy początkowa cena instalacji fotowoltaicznej pozwoli na generowanie oszczędności w dłuższym okresie czasu. Odpowiedź na to pytanie jest jedna: Tak, niewyczerpalne źródło energii, jakim są panele fotowoltaiczne, obniży koszty rachunków za energię elektryczną niezależnie od tego, jakie będzie roczne zużycie energii. Dlaczego fotowoltaika z naszą firmą to przepis na sukces?

  • Kompleksowa usługa – projekt, montaż i serwis
  • Profesjonalne wykonanie – fotowoltaika będzie służyła latami
  • Dogodne warunki finansowe – fotowoltaika w konkurencyjnych cenach
  • Indywidualne podejście do klienta – fotowoltaika zorientowana na potrzeby klienta.

Obecnie opłacalność fotowoltaiki jest bardzo duża, a skorzystanie z programu mój prąd pozwala na uzyskanie finansowania, co jeszcze bardziej obniża koszty. Jako doświadczona firma pomożemy Ci oszacować moc instalacji fotowoltaicznej to Twoich potrzeb. Wspólnie dobierzemy najlepsze elementy instalacji fotowoltaicznej, które doskonale spełnią Twoje potrzeby i oczekiwania. To jak działa instalacja fotowoltaiczna, przede wszystkim zależy od zastosowanych materiałów i doświadczenia ekipy monterskiej.

Specjalizujemy się w projektowaniu, montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej. Projekt instalacji i nasze panele fotowoltaiczne zawsze są idealnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań klientów.

Ile i na czym zarabiasz?

W instalacjach założonych do 31.03.2022: Na tym, czego nie zapłacisz Zakładowi Energetycznemu – tj. cenie energii i opłatach przesyłowych. Energia, której nie zużyjesz od razu, automatycznie magazynowana jest w sieci publicznej, skąd możesz pobrać 80% jej ilości bez płacenia za nią (lub 70%, jeśli Twoja instalacja jest większa niż 10 kWp). Co ważne, nie ponosisz kosztów przesyłowych itp. Energia będzie drożeć (zwłaszcza po wyborach), więc co roku będziesz zarabiał więcej.
Ok. 25 zł miesięcznie to opłaty stałe, naliczane bez względu na to, czy i ile energii pobierasz z sieci: opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa, akcyza.

W instalacjach założonych po 31.03.2022: Nadwyżka energii (której nie spożytkujemy w trakcie pracy paneli) zostanie automatycznie sprzedana do sieci publicznejpo cenie hurtowej. Kwota ta będzie wpłacana na tzw. „depozyt prosumencki” z którego potrącane będą kwoty za energię pobraną z sieci.  Po roku ew. nadwyżka z tego depozytu będzie wypłacana w pieniądzu. Dzięki temu – w nowym systemie – energia nigdy nie przepadnie.  Nie będzie już potrąceń za przechowywanie energii, nowi prosumenci będą też zwolnieni z podatku akcyzowego. Aby sprowadzić rachunki do zera, należy tak zaprojektować instalację, by oddawana do sieci nadwyżka energii była przynajmniej dwukrotnie większa, niż ilość pobieranej energii. 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Średnia cena rynkowa dachowej instalacji fotowoltaicznej to od 3 500 zł do 4 500 zł za kWp, czyli za ok. 900 kWh darmowej energii rocznie. Wystarczy sprawdzić, ile energii rocznie zużywasz, podzielić tę wartość przez 0,9 i będziesz wiedział już, jaką moc w kWp musisz zainstalować, by uwolnić się od rachunków za energię na najbliższe 25 lat. (Możesz oczywiście zamontować tylko część tej mocy – rachunki spadną proporcjonalnie).

Dotacje, ulgi?

Począwszy od 2019 r. każdy (współ) właściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego może odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na na fotowoltaikę oraz termomodernizację. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł brutto (z VAT) na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Żeby nie było za prosto: w kolejnym roku trzeba utrzymaną ulgę wykazać jako dochód i zapłacić od niej podatek. Czyli jeśli mamy próg podatkowy 30%, to w praktyce zaoszczędzimy 21% wartości inwestycji.
Na fotowoltaikę domową dotacji ogólnopolskich chwilowo(?) nie ma. Można otrzymać niskooprocentowany kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W ramach tego programu można za to otrzymać dotacje na termomodernizację – np. pompy ciepła – link

Jaką moc warto zainstalować?

Trzeba pamiętać, że podawana moc zestawów fotowoltaicznych to moc szczytowa, osiągana w warunkach idealnych (duże nasłonecznienie, niska temperatura, właściwy kąt padania promieni słonecznych). 
W naszym klimacie przez większość roku nie osiągniemy mocy szczytowej, zimą może to być nawet kilkanaście procent maksymalnej wartości. Dlatego nie ma większego sensu istalowanie paneli o mocy jednego czy dwóch kilowatów (chyba, że do domku letniskowego). Dla domu jednorodzinnego minimalna sensowna moc – w naszej ocenie – to ok. 4 kWp. Tyle paneli polikrystalicznych mieści się na większości dachów.

Czy to opłacalne przedsięwzięcie?

Tak. Bez dotacji etc. (przy dzisiejszych cenach) elektrownia zacznie zarabiać za jakieś 6 – 7 lat.
Ceny „zielonej” (i nie tylko) energii będą jednak rosły, więc okres ten będzie się skracał.Już niedługo energia będzie kosztowała jakieś 70 gr/kWh (uwzględniając wszystkie sztucznie wydzielone na fakturze pozycje) – więc okres ten jeszcze się skróci. Wreszcie będziesz się cieszył z podwyżek cen energii, zamiast nimi irytować. W naszym kraju – bezcenne.
Pamiętaj, że (póki co) zarabiasz nie na tym co sprzedasz (bo prosumentowi nie wolno), ale na tym czego nie zapłacisz Zakładowi Energetycznemu.

„Prosument” – co to znaczy?

Każdy, kto jest jednocześnie producentem i konsumentem energii jest prosumentem (staje się nim z chwilą podpisania umowy i założenia licznika dwukierunkowego). Warto pamiętać, że założenie takiego licznika jest bezpłatne i nie wymaga uzyskania zgody (a jedynie zgłoszenia).

Co z dopłatami za „zieloną energię” dla Prosumentów?

Jako Prosument nic nie dostaniesz.

Ile energii wyprodukują panele?

To zależy głównie od pory roku i pogody. Upraszczając: z 1 kWp można otrzymać dziennie latem ok. 5 kW, zimą ok. 1,5 kW. Jak łatwo policzyć, z naszej instalacji 5 kWp otrzymamy dziennie odpowiednio od 25 kW latem do 7,5 kW zimą. Są to oczywiście wartości średnie – w słoneczny zimowy dzień może być energii więcej niż w letni – zachmurzony.
W jeszcze większym uproszczeniu: zainstalowane panele o mocy 1 kWp = ok. 1MWh rocznie. (W praktyce kilka procent mniej – nie ma urządzeń działających ze 100% sprawnością, dochodzą straty na przesyle).

Jak sprawdzić, jaką moc zamontować?

Podstawowym kryterium jest zapotrzebowanie Twojego domu. Sprawdź zużycie w kWh za ostatni rok i podziel je przez 1000 – tyle kWp z grubsza powinno pokryć Twoje zapotrzebowanie na energię. Większej instalacji robić nie warto, bo energię której nie zużyjesz przez rok od jej wyprodukowania zabierze Ci operator sieci i nawet nie podziękuje.
Kolejny ważny parametr to moc przyłączeniowa, czyli obciążalność przyłącza jakie masz u siebie w domu. Można to sprawdzić w umowie z ZE lub – w pewnym uproszczeniu – sprawdzając jakie masz bezpieczniki. Jeśli np. 25 A na fazę, oznacza to, że możesz podłączyć panele 6 kWp na każdą fazę. Przy przyłączu 3 fazowym może to być 18 kWp – wówczas trzeba zastosować trzy inwertery 1 fazowe lub jeden 3 fazowy.
Jeśli zamontujesz panele o większej mocy niż moc przyłączeniowa, musisz uzyskać zgodę Zakładu Energetycznego (mogą Ci odmówić).

Instalacje fotowoltaiczne – Czy mój dach to wytrzyma?

Obciążenie dachu kompletną instalacją to maksimum ok. 18 kg/m2. Typowe dachy o konstrukcji drewnianej (krokwie+łaty) projektowane są na obciążenie 150 kg/m2, a w rejonach górskich nawet 200 kg/m2. Nie powinno być problemu.
Poniżej odpowiedź na częste pytania, czy nasze instalacje wytrzymają huraganowy wiatr. Po nawałnicy w promieniu kilkunastu kilometrów od jednej z naszych  instalacji  lasy wyglądały tak:

Fotowoltaika pomorskie.

a nasza instalacja tak:

Fotowoltaika Gdynia - montaż na dachu.

Jakie panele wybrać?

Panele amorficzne lepiej wykorzystują rozproszone światło (pracują lepiej przy pochmurnym niebie) z pośród wszystkich dostępnych na rynku. 
Niestety – wymagają 2 do 3 razy większej powierzchni niż pozostałe, co w wielu wypadkach wyklucza ich stosowanie z uwagi na brak miejsca.
Np. na naszą elektrownię 5,0 kWp potrzeba (przy zastosowaniu paneli amorficznych) co najmniej 80m2. „Złoty środek” to najczęściej panele polikrystaliczne – w tej chwili standardem są panele 280W, na jeden potrzeba ok. 2m2.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele polikrystaliczne

Fotowoltaika Wejherowo - panel fotowoltaiczny

zdecydowanie najpopularniejsze, ze względu na stosunek ceny do wydajności (są tańsze o ok. 20% od monokrystalicznych). Mają też nieco mniejszą wydajność (maksymalnie różnica wynosi kilka procent) z jednostki powierzchni niż panele monokrystaliczne  i znacznie większą niż panele amorficzne (nawet o kilkaset procent). 
Zbudowane z wykrystalizowanego krzemu o niejednolitej powierzchni  w kształcie  kwadratów – co  stanowi ich charakterystyczną cechę. 
Wadą jest wyższy współczynnik temperaturowy niż w panelachmonokrystalicznych, gdyż panele fotowoltaiczne gorzej działają w wyższych temperaturach i tracą wydajność z każdym stopniem Celsjusza, do którego rozgrzało się ogniwo. Nasz klimat nieco łagodzi te różnice.

Panele amorficzne II generacji

Panele wykonane w tej technologii przegrały walkę o rynek klienta indywidalnego. Cienkowarstwowe, zbudowane z krzemu amorficznego, tellurku kadmu (CdTe)  lub mieszaniny Indu, Galu, Miedzi i Selenu (CIGS).  Charakteryzują się jednolitą powierzchnią na której nie widać poszczególnych odseparowanych ogniw. 
Najlepiej wykorzystują światło rozproszone, wymagają jednak  kilkakrotnie większej powierzchni niż pozostałe rodzaje paneli oraz specjalnych (czytaj: droższych)  inwerterów z izolacją galwaniczną. Wymagają również dużo droższych klem montażowych. Z tych względów, mimo iż są stosunkowo tanie w zakupie, obecnie bardzo rzadko spotykane są w instalacjach domowych. 

Panele monokrystaliczne

Fotowoltaika Trójmiasto - panel fotowoltaiczny.

zwykle zbudowane są z ośmiokątnych ogniw z jednego monolitycznego kryształu krzemu, o uporządkowanej strukturze wewnętrznej.  Ogniwa monokrystaliczne  osiągają  wyższą  sprawność niż polikrystaliczne (wyłącznie w słoneczne dni), jednak  ośmiokątny kształt (i przerwy między ogniwami ) obniża  sprawność całego panelu. Nie dotyczy to paneli z naszej oferty – np. Seraphim back – contact, które wykonane są w technologii pozwalającej w pełni wykorzystać powierzchnię paneli do produkcji energii elektrycznej.

Panele monokrystaliczne   umożliwiają uzyskanie nieco wyższej mocy  z jednostki powierzchni niż pozostałe, dzięki czemu zajmują najmniej miejsca. 

Obecna sprawność ogniw monokrystalicznych wynosi ok. 18,4%, podczas gdy sprawność ogniw polikrystalicznych to ok. 17,4-17,6%. Różnica w wydajności przekłada się na różnicę w cenie – panele monokrystaliczne są najdroższe z wymienionych – cena w stosunku do paneli polikrystalicznych jest wyższa o ok. 20%. (W kosztach całej instalacji jest to oczywiście mniej).

Inwerter 1 fazowy czy 3 fazowy?

W niewielkich instalacjach domowych on-grid do 5 kWp nie ma większego sensu montowanie inwerterów 3 fazowych, bowiem:
– są droższe,
– licznik i tak zlicza razem produkcję (i zużycie) z poszczególnych faz.
Niektóre firmy powołują się na niemiecką regulację ENS (Einrichtung zur Netzüberwachung mit zugeordneten Schaltorganen), ale tam wymaga się symetrycznego zasilania powyżej 4,64 kVA. W Polsce Zakłady Energetyczne zalecają „w miarę możliwości” równe obciążenie faz.Inwerter 3 fazowy jest potrzebny przy większych mocach.

Czy przy rozbudowie instalacji (dodaniu paneli) trzeba będzie wymienić inwerter?

Nie trzeba. Inwertery można łączyć równolegle – jak się komu podoba. Można dołączyć kolejny inwerter do już działającego na tej samej fazie albo podłączyć go do innej fazy.

Kody licznika dwukierunkowego

Gdy chcemy odczytać wartość energii oddanej do sieci (nie mylić ze wskazaniami inwertera, który pokazuje ilość wyprodukowaną – przecież część energii zużywamy na własne potrzeby….) –  niespodzianka. Na obudowie brak stosownych kodów – możemy zidentyfikować jedynie nasze zużycie. Tymczasem licznik wyświetla o wiele więcej danych.

Fotowoltaika Rumia - panel fotowoltaiczny.

Dla leniwych podajemy kluczowy kod: 2.8.0 – pod nim znajdują się wskazania całkowitej, oddanej do sieci energii. 
Dla ambitnych: dostawcy energii umożliwiają podgląd licznika on-line, trzeba się zarejestrować podając np. numer faktury (klienta). Gorzej, gdy jest nowa instalacja i mamy licznik, ale umowy jeszcze nie (przypadek z życia wzięty). Wówczas pozostaje zaglądanie do skrzynki. 
Pełny wykaz kodów:

Kody OBIS

KOD        OPIS

0.0.0    Numer identyfikacyjny licznika

0.0.3    Nazwa licznika

0.1.0    Licznik okresów rozliczeniowych

0.1.2    Data i czas okresu rozliczeniowego

0.2.0    Wersja firmware

0.2.2    Nazwa aktywnej taryfy

0.2.8    Suma kontrolna oprogramowania

0.3.0    Stała impuls. dla energii czynnej

0.3.1    Stała impulsowania dla energii biernej

0.4.2    Mnożna prądowa

0.4.3    Mnożna napięciowa

0.6.0    Napięcie nominalne

0.6.1    Prąd bazowy

0.6.2    Częstotliwość nominalna

0.6.3    Prąd maksymalny

0.8.0    Krok uśredniania 1

0.8.1    Krok uśredniania 2

0.8.4    Krok rejestracji profilu 1

0.8.5    Krok rejestracji profilu 2

0.9.0    Czas od zamknięcia okresu rozlicz.

0.9.1    Aktualny czas

0.9.2    Aktualna data

0.9.5    Dzień tygodnia (001-poniedziałek)

1.5.0    Moc P+ uśredniona

1.6.0   Moc P+ maksymalna, bezstrefowa

1.6.200   1. godzinna moc P+ max

1.6.201    2. godzinna moc P+ max

1.6.202    3. godzinna moc P+ max

1.6.203    4. godzinna moc P+ max

1.6.204    5. godzinna moc P+ max

1.6.205    6. godzinna moc P+ max

1.6.206    7. godzinna moc P+ max

1.6.207    8. godzinna moc P+ max

1.6.208    9. godzinna moc P+ max

1.6.209   10. godzinna moc P+ max

1.6.1    Moc P+ maksymalna, 1-strefa

1.6.2    Moc P+ maksymalna, 2-strefa

1.6.3    Moc P+ maksymalna, 3-strefa

1.6.4    Moc P+ maksymalna, 4-strefa

1.7.0    Moc P+, wartość chwilowa

1.8.0    Energia czynna pobrana A+, suma

1.8.1    Energia czynna pobrana A+, 1-strefa

1.8.2    Energia czynna pobrana A+, 2-strefa

1.8.3    Energia czynna pobrana A+, 3-strefa

1.8.4    Energia czynna pobrana A+, 4-strefa

1.15.0 Moc P+ uśredniona z krokiem 2

1.16.0 Moc P+ max, bezstrefowa z krokiem 2

1.35.0 Moc P+ umowna maksymalna

1.36.0 Ilość przekroczeń mocy P+ max

1.37.0 Łączny czas przekr. mocy P+ max

1.166.0    Suma nadwyżek mocy godzinowej

2.5.0        Moc P– uśredniona

2.6.0        Moc P– maksymalna, bezstrefowa

2.6.1        Moc P– maksymalna, 1-strefa

2.6.2        Moc P– maksymalna, 2-strefa

2.6.3        Moc P– maksymalna, 3-strefa

2.6.4        Moc P– maksymalna, 4-strefa

2.7.0        Moc P–, wartość chwilowa

2.8.0        Energia czynna oddana A–, suma

2.8.1        Energia czynna oddana A–, 1-strefa

2.8.2        Energia czynna oddana A–, 2-strefa

2.8.3        Energia czynna oddana A–, 3-strefa

2.8.4        Energia czynna oddana A–, 4-strefa

2.15.0      Moc P– uśredniona z krokiem uśr. 2

2.16.0      Moc P– maksymalna, bezstrefowa z krokiem uśr. 2

2.35.0    Moc P– umowna maksymalna

2.36.0    Ilość przekroczeń P– umownej max

2.37.0    Łączny czas przekroczeń P–  max

3.5.0    Moc Q+ uśredniona

3.6.0    Moc Q+ maksymalna, bezstrefowa

3.6.1    Moc Q+ maksymalna, 1-strefa

3.6.2    Moc Q+ maksymalna, 2-strefa

3.6.3    Moc Q+ maksymalna, 3-strefa

3.6.4    Moc Q+ maksymalna, 4-strefa

3.7.0    Moc Q+, wartość chwilowa

3.8.0    Energia bierna R+, suma

3.8.1    Energia bierna R+, 1-strefa

3.8.2    Energia bierna R+, 2-strefa

3.8.3    Energia bierna R+, 3-strefa

3.8.4    Energia bierna R+, 4-strefa

3.15.0    Moc Q+ uśredniona z krokiem uśr.2

3.16.0    Moc Q+ max, bezstref. z krokiem 2

3.35.0    Moc Q+ umowna maksymalna

3.36.0    Ilość przekroczeń mocy Q+  max

3.37.0    Czas przekroczeń mocy Q+ max

4.5.0    Moc Q– uśredniona

4.6.0    Moc Q– maksymalna, bezstrefowa

4.6.1    Moc Q– maksymalna, 1-strefa

4.6.2    Moc Q– maksymalna, 2-strefa

4.6.3    Moc Q– maksymalna, 3-strefa

4.6.4    Moc Q– maksymalna, 4-strefa

4.7.0    Moc Q–, wartość chwilowa

4.8.0    Energia bierna R–, suma

4.8.1    Energia bierna R–, 1-strefa

4.8.2    Energia bierna R–, 2-strefa

4.8.3    Energia bierna R–, 3-strefa

4.8.4    Energia bierna R–, 4-strefa

4.15.0   Moc Q– uśredniona z krokiem  2

4.16.0   Moc Q– max, bezstref. z krokiem 2

4.35.0   Moc Q– umowna maksymalna

4.36.0   Ilość przekroczeń mocy Q–  max

4.37.0   Łączny czas przekr. mocy Q–  max

5.5.0    Moc Q1 uśredniona

5.6.0    Moc Q1 maksymalna, bezstrefowa

5.6.1    Moc Q1 maksymalna, 1-strefa

5.6.2    Moc Q1 maksymalna, 2-strefa

5.6.3    Moc Q1 maksymalna, 3-strefa

5.6.4    Moc Q1 maksymalna, 4-strefa

5.7.0    Moc Q1, wartość chwilowa

5.8.0    Energia bierna R1, suma

5.8.1    Energia bierna R1, 1-strefa

5.8.2    Energia bierna R1, 2-strefa

5.8.3    Energia bierna R1, 3-strefa

5.8.4    Energia bierna R1, 4-strefa

5.15.0  Moc Q1 uśredniona z krokiem  2

5.16.0  Moc Q1 max, bezstref. z krokiem 2

5.35.0  Moc Q1 umowna maksymalna

5.36.0  Ilość przekroczeń mocy Q1 max

5.37.0  Czas przekroczeń  Q1 max

6.5.0    Moc Q2 uśredniona

6.6.0    Moc Q2 max, bezstrefowa

6.6.1    Moc Q2 maksymalna, 1-strefa

6.6.2    Moc Q2 maksymalna, 2-strefa

6.6.3    Moc Q2 maksymalna, 3-strefa

6.6.4    Moc Q2 maksymalna, 4-strefa

6.7.0    Moc Q2, wartość chwilowa

6.8.0    Energia bierna R2, suma

6.8.1    Energia bierna R2, 1-strefa

6.8.2    Energia bierna R2, 2-strefa

6.8.3    Energia bierna R2, 3-strefa

6.8.4    Energia bierna R2, 4-strefa

6.15.0  Moc Q2 uśredniona z krokiem 2

6.16.0  Moc Q2 max, bezstref. z krokiem 2

6.35.0  Moc Q2 umowna maksymalna

6.36.0  Ilość przekroczeń mocy Q2 max

6.37.0  Łączny czas przekr. mocy Q2 max

7.5.0    Moc Q3 uśredniona

7.6.0    Moc Q3 maksymalna, bezstrefowa

7.6.1    Moc Q3 maksymalna, 1-strefa

7.6.2    Moc Q3 maksymalna, 2-strefa

7.6.3    Moc Q3 maksymalna, 3-strefa

7.6.4    Moc Q3 maksymalna, 4-strefa

7.7.0    Moc Q3, wartość chwilowa

7.8.0    Energia bierna R3, suma

7.8.1    Energia bierna R3, 1-strefa

7.8.2    Energia bierna R3, 2-strefa

7.8.3    Energia bierna R3, 3-strefa

7.8.4    Energia bierna R3, 4-strefa

7.15.0  Moc Q3 uśredniona z krokiem 2

7.16.0  Moc Q3 max, bezstref. z krokiem 2

7.35.0  Moc Q3 umowna maksymalna

7.36.0  Ilość przekr. mocy Q3 umownej max

7.37.0  Łączny czas przekr. mocy Q3 max

8.5.0    Moc Q4 uśredniona

8.6.0    Moc Q4 maksymalna, bezstrefowa

8.6.1    Moc Q4 maksymalna, 1-strefa

8.6.2    Moc Q4 maksymalna, 2-strefa

8.6.3    Moc Q4 maksymalna, 3-strefa

8.6.4    Moc Q4 maksymalna, 4-strefa

8.7.0    Moc Q4, wartość chwilowa

8.8.0    Energia bierna R4, suma

8.8.1    Energia bierna R4, 1-strefa

8.8.2    Energia bierna R4, 2-strefa

8.8.3    Energia bierna R4, 3-strefa

8.8.4    Energia bierna R4, 4-strefa

8.15.0   Moc Q4 uśredniona z krokiem  2

8.16.0  Moc Q4 max, bezstref. z krokiem 2

8.35.0  Moc Q4 umowna maksymalna

8.36.0  Ilość przekroczeń mocy Q4  max

8.37.0 Czas przekroczeń mocy Q4  max

11.5.0    Prąd uśredniony

11.7.0    Prąd chwilowy

11.15.0  Prąd uśredniony z krokiem  2

12.5.0    Napięcie uśrednione

12.7.0   Napięcie chwilowe

12.15.0 Napięcie uśrednione z krokiem 2

13.7.0    Współczynnik mocy

14.7.0    Częstotliwość

15.5.0    Moc |P| uśredniona

15.6.0    Moc |P| maksymalna, bezstrefowa

15.6.200    1. godzinna moc |P| max

15.6.201    2. godzinna moc |P| max

15.6.202    3. godzinna moc |P| max

15.6.203    4. godzinna moc |P| max

15.6.204    5. godzinna moc |P| max

15.6.205    6. godzinna moc |P| max

15.6.206    7. godzinna moc |P| max

15.6.207    8. godzinna moc |P| max

15.6.208    9. godzinna moc |P| max

15.6.209    10. godzinna moc |P| max

15.6.1    Moc |P| maksymalna, 1-strefa

15.6.2    Moc |P| maksymalna, 2-strefa

15.6.3    Moc |P| maksymalna, 3-strefa

15.6.4    Moc |P| maksymalna, 4-strefa

15.7.0    Moc |P|, wartość chwilowa

15.8.0    Energia czynna pobrana |A|, suma

15.8.1    Energia czynna pobrana |A|, 1-strefa

15.8.2    Energia czynna pobrana |A|, 2-strefa

15.8.3    Energia czynna pobrana |A|, 3-strefa

15.8.4    Energia czynna pobrana |A|, 4-strefa

15.15.0  Moc |P| uśredniona z krokiem 2

15.16.0  Moc |P| max, bezstref. z krokiem 2

15.35.0  Moc |P| umowna maksymalna

15.36.0  Ilość przekroczeń mocy |P| max

15.37.0  Czas przekroczeń mocy |P| max

15.166.0 Suma nadwyżek mocy godzinowej

16.7.0    Moc P, wartość chwilowa

21.7.0    Moc czynna P+ chwilowa w fazie L1

22.7.0    Moc czynna P– chwilowa w fazie L1

23.7.0    Moc bierna Q+ chwilowa w fazie L1

24.7.0    Moc bierna Q– chwilowa w fazie L1

31.5.0    Prąd uśredniony, faza L1

31.7.0    Prąd chwilowy, faza L1

31.15.0  Prąd uśr., faza L1, krok uśr. 2

32.5.0    Napięcie uśrednione, faza L1

32.7.0    Napięcie chwilowe, faza L1

32.15.0  Napięcie uśr., faza L1, krok uśr. 2

33.7.0    Współczynnik mocy, faza L1

35.7.0    Moc czynna |P| chwilowa w fazie L1

36.7.0    Moc czynna P chwilowa w fazie L1

41.7.0    Moc czynna P+ chwilowa w fazie L2

42.7.0    Moc czynna P– chwilowa w fazie L2

43.7.0    Moc bierna Q+ chwilowa w fazie L2

44.7.0    Moc bierna Q– chwilowa w fazie L2

51.5.0    Prąd uśredniony, faza L2

51.7.0    Prąd chwilowy, faza L2

51.15.0  Prąd uśredniony, faza L2, krok uśr. 2

52.5.0    Napięcie uśrednione, faza L2

52.7.0    Napięcie chwilowe, faza L2

52.15.0  Napięcie uśr., f. L2, krok uśr. 2

53.7.0    Współczynnik mocy, faza L2

55.7.0    Moc czynna |P| chwilowa w fazie L2