Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla firm
Dlaczego wciąż tak mało firm korzysta z własnej, darmowej energii? Prawdopodobnie z niewiedzy. Od października 2019 mikroinstalacje (do 50 kWp) w firmach zostały do pewnego stopnia zrównane w prawach z prosumentami indywidualnymi, tj. mogą produkować energię na własny użytek i lokować nadwyżki energii w sieci publicznej (wyprodukowane np. w dni wolne, popołudniami itd.) gdzie zostaną wycenione w pieniądzu wg. cen RCEm – więcej o cenach niżej. Za pieniądze te będziemy kupować energię, gdy fotowoltaika nie zapewni nam dostatecznej mocy (po zmroku, w dni pochmurne itd.
Fotowoltaika w firmie – przy obecnych zasadach rozliczeniowych – ma znacznie więcej sensu, niż dla użytkowników indywidualnych. Co najważniejsze – zużycie energii jest największe w dzień, gdy panele produkują energię. Dzięki temu, korzystając z własnej energii nie ponosimy żadnych kosztów dodatkowych, przesyłowych itd. Zakład Energetyczny nawet nie wie, ile energii pochodzącej z fotowoltaiki zużyliśmy, bo nie dociera ona do licznika – nie da się jej więc w żaden sposób opodatkować.
Termin: „Mikroinstalacja” jest w tym wypadku nieco mylący. Taka instalacja fotowoltaiczna rocznie wyprodukuje nawet ponad 50 MWh (50 000 kWh) energii elektrycznej. Co ważne: jeśli firma ma kilka przyłączy (liczników) to do każdego z nich może być przyłączona instalacja do 50 kWp.
Mikroinstalacja dla firm to najłatwiejszy sposób na ograniczenie kosztów działalności.
- nie wymaga pozwolenia na budowę (nawet zlokalizowana na gruncie)
- nie wymaga koncesji na produkcję energii elektrycznej,
- nie ma opłaty przyłączeniowej oraz kosztów montażu licznika dwukierunkowego,
- stabilne opusty,
- banalnie proste przyłączenie do sieci
Mała instalacja fotowoltaiczna dla firm
Trudniej jest z „małą” instalacją fotowoltaiczną dla firmy. Cudzysłów uzasadniony jest o tyle, że ten ustawowy termin obejmuje elektrownie fotowoltaiczne od 50 do 500 kWp. Czyli „mała” instalacja wyprodukuje rocznie nawet 0,5GWh (gigawatogodziny) = 500 000 kWh. Za energię, której nie zużyjemy na miejscu, zapłacą nam wg. cen RCEm. Aktualne ceny energii RCEm (rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej) można sprawdzić tutaj.
- Mała instalacja fotowoltaiczna od 150 kWp wymaga pozwolenia na budowę.
- Nie jest wymagana koncesja (dopiero powyżej 500kWp). Za to trzeba wpisać się do specjalnego rejestru i składać sprawozdania – „Prezes URE jest obowiązany dokonać wpisu przedsiębiorcy do rejestru wytwórców energii w małej instalacji w terminie 7 dni od dnia wpływu do tego organu wniosku o wpis” W praktyce tak prosto nie jest. Nie ma gwarancji, że taka planowana instalacja w ogóle otrzyma zgodę na przyłączenie.
- Po trzecie, rozliczenia energii. Za bilansowanie handlowe energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej o mocy od 50 kW do 500 kW odpowiedzialny jest tzw. sprzedawca zobowiązany. Ma on obowiązek zakupu energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.
Jak szybko zwróci się taka fotowoltaika dla firm? To oczywiście zależy od wielkości rachunków i stawki za 1kWh. Różnice w cenach kilowatogodziny bywają naprawdę niezrozumiałe: sięgają nawet 50% i to dla firm o podobnym profilu działania i zużyciu energii. Z reguły jednak okres zwrotu przy mikroinstalacji wynosi ok. 5 lat. Czy jest dostępna korzystniejsza i pewniejsza forma inwestowania? Pomijając prostytucję i hazard 😉 raczej – nie.
Wciąż jednak wielu przedsiębiorców prędzej weźmie w leasing kolejne auto osobowe, niż zainwestuje w fotowoltaikę dla firmy. Ta sytuacja będzie się zapewne zmieniać w miarę wzrostu kosztów energii.
Jakby co – jesteśmy do dyspozycji.
Fotowoltaika dla firm: pomorskie oraz inne województwa
Rosnące ceny prądu to powszechny problem, dotykający nie tylko osoby prowadzące gospodarstwa domowe, ale też firmy. Jednak po co płacić za energię elektryczną, kiedy istnieje możliwość samodzielnego jej wytwarzania? Montaż paneli słonecznych to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej przedsiębiorców — są wśród nich właściciele zarówno dużych, jak i małych biznesów. Jeżeli przeglądasz strony firm fotowoltaicznych zajmujących się instalacjami na terenie Śląska, województwa pomorskiego czy małopolskiego w poszukiwaniu tej jedynej, sprawdź szczegóły naszej oferty!
Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznych dla firm z województwa małopolskiego i nie tylko
Naszą ofertę dla firm kierujemy do świadomych przedsiębiorców z województwa pomorskiego i małopolskiego, Śląska, a także innych regionów w Polsce. Fotowoltaiką zajmujemy się od 2012 roku, stale się rozwijając — poza wykonywaniem profesjonalnych oraz objętych gwarancją montaży instalacji fotowoltaicznych, prowadzimy również we własnym zakresie działania badawczo-rozwojowe. Zachęcamy do wybrania usług naszej Fundacji Energii Alternatywnej!