Fotowoltaika dla firm – pomorskie

Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla firm

Dlaczego wciąż tak mało firm korzysta z własnej, darmowej energii? Prawdopodobnie z niewiedzy. Mało kto wie, że od października 2019 mikroinstalacje (do 50 kWp) w firmach zostały do pewnego stopnia zrównane w prawach z prosumentami indywidualnymi, tj. mogą produkować energię na własny użytek i lokować nadwyżki energii w sieci publicznej (wyprodukowane np. w dni wolne, popołudniami itd.) gdzie zostaną wycenione w pieniądzu wg. cen RCEm – więcej o cenach niżej. Za pieniądze te będziemy kupować energię, gdy fotowoltaika nie zapewni nam dostatecznej mocy (po zmroku, w dni pochmurne itd.

Termin: „Mikroinstalacja” jest w tym wypadku nieco mylący. Taka instalacja fotowoltaiczna rocznie wyprodukuje nawet ponad 50 MWh (50000 kWh) energii elektrycznej. Co ważne: jeśli firma ma kilka przyłączy (liczników) to do każdego z nich może być przyłączona instalacja do 50 kWp.

Instalacja na budynku OPEC Gdynia – wykonana przez naszą Fundację.

Mikroinstalacja dla firm to najłatwiejszy sposób na ograniczenie kosztów działalności.

 • nie wymaga pozwolenia na budowę (nawet zlokalizowana na gruncie)
 • nie wymaga koncesji na produkcję energii elektrycznej,
 • nie ma opłaty przyłączeniowej oraz kosztów montażu licznika dwukierunkowego,
 • stabilne opusty,
 • banalnie proste przyłączenie do sieci

Mała instalacja fotowoltaiczna dla firm

Trudniej jest z „małą” instalacją fotowoltaiczną dla firmy. Cudzysłów uzasadniony jest o tyle, że ten ustawowy termin obejmuje elektrownie fotowoltaiczne od 50 do 500 kWp. Czyli „mała” instalacja wyprodukuje rocznie nawet 0,5GWh (gigawatogodziny) = 500 000 kWh. Za energię zapłacą nam wg. cen RCEm. Aktualne ceny energii RCEm (rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej) można sprawdzić tutaj.

Dobra wiadomość jest taka, że instalacja produkuje najwięcej energii latem, gdy cena RCEm jest najwyższa (ponad 1000 zł/MWh) a najmniej jesienią i zimą, gdy cena jest najniższa (ok. 500 zł/MWh) – ceny z 2022 r.

 • Mała instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę.
 • Nie jest wymagana koncesja (dopiero powyżej 500kWp). Za to trzeba wpisać się do specjalnego rejestru i składać sprawozdania – „Prezes URE jest obowiązany dokonać wpisu przedsiębiorcy do rejestru wytwórców energii w małej instalacji w terminie 7 dni od dnia wpływu do tego organu wniosku o wpis” W praktyce tak prosto nie jest. Nie ma gwarancji, że taka planowana instalacja w ogóle otrzyma zgodę na przyłączenie.
 • Po trzecie, rozliczenia energii. Za bilansowanie handlowe energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej o mocy od 50 kW do 500 kW odpowiedzialny jest tzw. sprzedawca zobowiązany. Ma on obowiązek zakupu energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.

Jak szybko zwróci się taka fotowoltaika dla firm? To oczywiście zależy od wielkości rachunków i stawki za 1kWh. Różnice w cenach kilowatogodziny bywają naprawdę niezrozumiałe: sięgają nawet 50% i to dla firm o podobnym profilu działania i zużyciu energii. Z reguły jednak okres zwrotu przy mikroinstalacji wynosi ok. 5 lat. Czy jest dostępna korzystniejsza i pewniejsza forma inwestowania? Pomijając prostytucję i hazard 😉 raczej – nie.

Wciąż jednak wielu przedsiębiorców prędzej weźmie w leasing kolejne auto osobowe, niż zainwestuje w fotowoltaikę dla firmy. Ta sytuacja będzie się zapewne zmieniać w miarę wzrostu kosztów energii.

Jakby co – jesteśmy do dyspozycji.

Fotowoltaika dla firm: pomorskie oraz inne województwa

Rosnące ceny prądu to powszechny problem, dotykający nie tylko osoby prowadzące gospodarstwa domowe, ale też firmy. Jednak po co płacić za energię elektryczną, kiedy istnieje możliwość samodzielnego jej wytwarzania? Montaż paneli słonecznych to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej przedsiębiorców — są wśród nich właściciele zarówno dużych, jak i małych biznesów. Jeżeli przeglądasz strony firm fotowoltaicznych zajmujących się instalacjami na terenie Śląska, województwa pomorskiego czy małopolskiego w poszukiwaniu tej jedynej, sprawdź szczegóły naszej oferty!

Fotowoltaika — sposób na darmową energię dla firm

Montaż instalacji fotowoltaicznej w firmie pozwala na niezależność energetyczną, co jest szczególnie przydatne w czasie, gdy na przedsiębiorstwa zostały nałożone ograniczenia poboru energii z powodu przeciążenia sieci (np. w miesiącach letnich). Do innych zalet tego rozwiązania można zaliczyć:

 • ekologiczność — panele słoneczne są przyjazne dla środowiska, gdyż nie emitują dwutlenku węgla,
 • możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych — nadwyżki wyprodukowanej energii da się sprzedać z zyskiem,
 • poprawienie wizerunku — farmy fotowoltaiczne to dobry wybór dla właścicieli biznesów, którzy chcą, by ich działalność była postrzegana jako innowacyjna i ekologiczna.

Ponadto korzystanie z odnawialnych źródeł energii (takich jak słońce) jest całkowicie darmowe.

Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznych dla firm z województwa małopolskiego i nie tylko

Naszą ofertę dla firm kierujemy do świadomych przedsiębiorców z województwa pomorskiegomałopolskiego, Śląska, a także innych regionów w Polsce. Fotowoltaiką zajmujemy się od 2012 roku, stale się rozwijając — poza wykonywaniem profesjonalnych oraz objętych gwarancją montaży instalacji fotowoltaicznych, prowadzimy również we własnym zakresie działania badawczo-rozwojowe. Zachęcamy do wybrania usług naszej Fundacji Energii Alternatywnej!