ON-GRID albo jak zostać prosumentem

On-Grid oznacza dosłownie: w sieci. Tego typu instalacja jest  podłączona do sieci publicznej i bez niej nie pracuje. Czyli, jeśli nastąpi awaria sieci publicznej (zanik napięcia albo jego spadek poniżej normy), nasza instalacja automatycznie się wyłączy. 
Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa dla monterów sieci.

Zaletą instalacji On-Grid jest natomiast możliwość oddawania do sieci publicznej nadwyżek energii latem i odbierania ich zimą. W praktyce sieć publiczna zastępuje nam gigantyczny akumulator, w którym miesiącami możemy przechowywać megawaty energii.  Miesiącami – ale nie dłużej niż rok od daty wprowadzenia energii do sieci. Jeśli jej nie skonsumujemy – przejmie ją za darmo operator sieci (i nie odda). 

Nie płacimy wprawdzie za wyprodukowaną przez siebie energię, nie ponosimy opłat przesyłowych, ale i tak współpraca z siecią publiczną będzie kosztowała nas ok. 250 zł rocznie – opłaty abonamentowe, jakościowe, przejściowe, akcyza. Dodatkowo Operator Sieci zabierze nam część energii za jej przechowanie. Jeśli nasza instalacja ma wielkość do 10 kW (jak przytłaczająca większość domowych instalacji) Operator zabierze nam 20% wprowadzonej przez nas do Sieci energii. Jeśli instalacja będzie miała powyżej 10kW – zabierze nam 30%.

Rozpoczęcie korzystania z własnej energii  jest właściwie natychmiastowe i od strony technicznej nie wymaga żadnych zmian w domowej instalacji. Wystarczy podłączyć inwerter do domowej sieci.
Formalnie najpierw należy złożyć u operatora (Energa, RWE, inni) zgłoszenie o podłączeniu mikroinstalacji z wnioskiem o założenie licznika dwukierunkowego (bezpłatne), co umożliwi automatyczne gromadzenie w sieci nadwyżek energii. Potem Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej

Koszt takiej inwestycji to Od ok. 3500 zł/kWp brutto, uwzględniając wszystkie koszty (jeśli planujemy elektrownię 6-10 kWp na panelach polikrystalicznych) do 4000 zł/kWh przy wariancie opartym o najnowsze panele BACK -CONTACT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *